Zaměřeno na mikropůjčky: Jak si jejich prostřednictvím nezruinovat rodinný rozpočet?

Obliba mikropůjček, chcete-li finských půjček, stoupá. Zájem o ně nejčastěji jevíme pár dnů před výplatou. Pár stovek či tisícovek navíc pomáhá lidem překlenout nepříznivé období do další výplaty. Ačkoli se může zdát, že tyhle mikropůjčky nejsou pro rodinný rozpočet nijak ohrožující, opak je pravdou. Máme pro vás několik rad a tipů, jak jejich prostřednictvím nezruinovat rodinný rozpočet.

Zvažte jejich nezbytnost

 

Půjčky do výplaty, jak se také někdy mikropůjčky přezdívají, jsou nejčastěji poskytovány v rozmezí 500 až 5 000 korun. Ačkoli jde o malou částku, společně s poplatky nebo sankcemi za prodlení se splátkou se může pár stokorun vyšplhat k závratným částkám. Proto je hned ze startu nutné zvážit, zda se bez peněz navíc neobejdete.

O jejich nezbytnosti samozřejmě není pochyb v případě, kdy nemáte z čeho uhradit nájem nebo účet za energie či fakturu od telefonního operátora. Brát si ale půjčky na nákup dárků, nejnovější typ chytrého mobilního telefonu nebo dovolenou u moře je krajně neprozíravé a dosti nebezpečné.

Nezapomeňte na srovnání

 

Mikropůjčky dnes nabízí nespočet společností. Najdete je dokonce i v portfoliu některých menších bank. Každá půjčka má samozřejmě svoje parametry, které je ale důležité porovnat. Svou pozornost zaměřte nejen na výši úroků, ale zejména hodnotu RPSN, která udává, o kolik půjčku ve finále přeplatíte.

Půjčky mezi sebou můžete porovnat individuálně, což vás bude stát ale dost energie a času. Efektivní řešení v tomto případě nabízí tzv. online srovnávače, které mezi sebou umožňují porovnat několik vybraných několika nebankovních půjček online, případně je také seřadí dle jejich výhodnosti.

Čtěte smlouvy až do konce

 

Co je psáno, to je dáno – známý fakt, který ale bohužel někteří berou na lehkou váhu. Ještě před tím, než podepíšete smlouvu o spotřebitelském úvěru, důkladně si ji pročtěte a prozkoumejte i obchodní podmínky společnosti. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat, případně si vyžádat smlouvu k domácímu prostudování. Pozornost věnujte i nenápadnému drobnému písmu a hvězdičkám nebo poznámkám „pod čarou“. Ověřte termíny splatnosti a ty bezmezně dodržujte. Pročtěte si také, co vám hrozí, pokud nebudete splácet včas.

Půjčujte si pouze nezbytnou částku

 

Pokud se váš zaměstnavatel opozdil s výplatou a vy se tudíž rozhlížíte po půjčce, prostřednictvím které uhradíte náklady na provoz domácnosti, vždy si zvolte pouze nezbytný objem finančních prostředků. Půjčovat si víc pochopitelně znamená více splácet. A z pár tisícovek se může v průběhu několika týdnů či měsíců stát koule nepříjemný závazek, který vás bude strašit ze spaní a z vašeho rodinného rozpočtu odčerpá víc, než jste původně zamýšleli.

Problémy okamžitě řešte

 

Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a nehoda není náhoda. I v průběhu splácení půjčky se můžete dostat do problémů, které vám znemožní zaslat další splátku. Tuto situaci v žádném případě neignorujte. Ba právě naopak – aktivně ji řešte! Kontaktujte věřitele a spravte jej o aktuální situaci. Domluvit se můžete na tzv. splátkových prázdninách (odkladu splátek) anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Pokud byste tak neučinili, začnou se ve vaší schránce hromadit výzvy, jež mohou vést až k samotné exekuci.